Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

Erik Tidstrand, taklampa, modell "28903", Nordiska Kompaniet 1930-tal

Två skärmar i förnicklad och lackerad aluminium, en underliggande skärm i gultonat glas, pendel i förnicklad mässing, upp-light och down-light, höjd ca 90 cm, diameter ca 60 cm.

Möjligen senare glasskärm, renoverad och nydragen. Smärre slitage.

Avbildad i katalog 1935.

Utropspris
12 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60