Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Anne Fløcke

(Danmark, Född 1952)
Anne Fløcke
(Danmark, Född 1952)

Anne Fløcke, vas samt fat, lergods, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Lergods, med tjock krämfärgad glasyr. Vas, höjd 12. Fat, längd 37 cm.

Obetydligt ytslitage. Glasyrmistor.

Formgivare

Anne Fløcke är en dansk keramiker. Hon bor och har sin verkstad i Knebel på Jylland. Hon har utvecklat sitt formspråk från krukor och dekorer med fåglar till senare en mer geometriskt stram form Hon har under åren företagit många resor, något som inspirerat hennes skapande.

Utropspris
3 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13