David Andersen, dryckeskanna, silver, Norge, 1900-tal. Barockstil.

Fötter av sittande lejon, riklig dekor med växtornamentik samt lejon på handtagets krön. Gåvogravyr på livet. Höjd 19,5 cm. Vikt 1139 g.

Smärre slitage.

Proveniens

Klubbat pris
12 580
1 097
1 148
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (29 bud)
11
3 feb 21:10
12 580 SEK
10
3 feb 21:10
12 100 SEK
11
3 feb 21:09
11 200 SEK
10
3 feb 21:09
10 700 SEK
11
3 feb 20:36
9 700 SEK
10
3 feb 20:36
9 500 SEK
10
3 feb 16:12
8 221 SEK
9
3 feb 16:12
8 021 SEK
9
3 feb 13:20
7 750 SEK
8
2 feb 23:24
7 550 SEK
2 feb 23:24
7 400 SEK
8
2 feb 23:23
7 200 SEK
2 feb 23:23
7 000 SEK
8
2 feb 23:22
6 800 SEK
2 feb 23:22
6 600 SEK
8
2 feb 23:18
6 200 SEK
2 feb 23:18
6 000 SEK
1 feb 21:33
5 400 SEK
1 feb 21:27
5 200 SEK
1 feb 21:26
5 000 SEK
1 feb 21:26
5 000 SEK
31 jan 10:12
4 800 SEK
28 jan 9:04
3 927 SEK
27 jan 22:01
3 400 SEK
27 jan 19:37
3 001 SEK
27 jan 13:16
1 943 SEK
27 jan 9:16
1 200 SEK
27 jan 8:50
938 SEK
27 jan 8:04
300 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93