Bestick, 9 st, silver

Bestick, 9 st, silver

Ragusked stämplad Sterling 925, 27,5 cm
Sked CG Hallberg, skaftet med sittande kvinnofigur med vapensköld, 22,5 cm
Serveringsgaffel och -spade rokokostil, Danmark, 20-22 cm
Sked med genombrutet skaft med putti, svensk importstämpel, 24 cm
Serveringsspade Th Marthinsen Norge, 20,7 cm
Såssked M Fryberg, Jönköping 1816, 17 cm
Julskedar med emalj 2 st, Danmark 1913 resp 1931, 15-16 cm

Total vikt inkl rostfria blad 680 gram

Smärre slitage. Gravyr.

Proveniens

Klubbat pris
3 050
266
278
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
3 feb 13:17
3 050 SEK
3 feb 13:17
3 021 SEK
2 feb 23:08
1 800 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02