Madeleine Pyk – en samling F769

Karmstol, sengustaviansk, Lindome, omkring 1800.

Bemålade i grått med bronserade detaljer. Sarg och ryggkrön med humlekvist. Rygg med genombruten sk "Gunnebobricka". Kannelerade ben. Fasta stoppad sits. Sitthöjd 41, rygghöjd 92 cm.

Lod saknas. Smärre slitage. Senare målning. Förstärkningar. Maskstungen.

Proveniens

Klubbat pris
1 900
180
206
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (2 bud)
1 feb 2024 22:39
1 900 SEK
26 jan 2024 16:57
1 800 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23