Eero Saarinen

(Finland, 1910-1961)
Eero Saarinen
(Finland, 1910-1961)

Eero Saarinen, fyra stolar, "Tulip", Knoll International, samt ett bord.

Stolar av formgjuten plast och lackerad aluminium, sitthöjd 40, bredd 66, höjd 79 cm. Stolarna märkta Knoll International.
Skiva av marmor på lackerat centralben av aluminium, diameter 106 cm, höjd 72 cm, bordet inte märkt.

Skivan med senare montering, Slitage. Sitsen på ena stolen håller på att lossna från benet. Dynor i sits saknas på tre stolar. Slitage. Fläckar.

Proveniens

Formgivare

Klubbat pris
16 500
1 439
1 505
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
2 feb 4:55
16 500 SEK
2 feb 4:55
16 000 SEK
1 feb 23:17
15 500 SEK
1 feb 19:36
15 000 SEK
28 jan 14:14
12 000 SEK
27 jan 10:03
11 000 SEK
26 jan 20:45
10 000 SEK