Stolar, 12 stycken snarlika, sengustavianska, Lindome, sent 1700-tal till tidigt 1800-tal.

3 stolar utförda efter förlaga av Carl Wilhelm Carlberg. Bemålade i grått. Skuren dekor av kymation, patera, och kannelering. Sarg och ryggkrön med humlekvist. Rygg med genombruten sk "Gunnebobricka". Fasta stoppade sitsar. Ben sammanbundna i H-kryss. Delvis bronserade. Sitthöjd 44, rygghöjd 95 cm.
2 stolar, bemålade och bronserade. Skuren dekor av bl a fjällskärningar. Krön med humlekvistar. Genombrutna ryggbrickor med spjälknippen. Sitthöjd 44, rygghöjd 90 cm.
3 stolar, signerade AES, Skuren dekor av bl a fjällskärningar. Krön med humlekvistar. Genombrutna ryggbrickor med spjälknippen. Ben sammanbundna i H-kryss. Sitthöjd 45, rygghöjd 91 cm.
4 stolar signerade IAS+, Krön med humlekvistar. Genombrutna ryggbrickor med spjälknippen och en fleuron inskriven i en genombruten oval. Fasta stoppade sitsar. Sitthöjd 43, rygghöjd 91 cm.

Delvis senare målning. Delvis senare bronsering. Slitage. Delvis maskstungna. Ställvis färgbortfall. Lagningar. Förstärkningar.

Proveniens

Klubbat pris
36 000
3 139
3 285
Utropspris
18 000 SEK
Budhistorik (41 bud)
3 feb 19:05
36 000 SEK
3 feb 19:05
35 000 SEK
3 feb 19:05
34 000 SEK
3 feb 19:05
33 000 SEK
3 feb 19:04
32 000 SEK
3 feb 19:02
31 000 SEK
3 feb 19:02
30 000 SEK
3 feb 19:02
30 000 SEK
3 feb 19:02
28 000 SEK
3 feb 19:02
27 000 SEK
3 feb 19:01
26 000 SEK
3 feb 19:01
25 000 SEK
3 feb 19:01
25 000 SEK
3 feb 19:01
24 000 SEK
3 feb 19:01
23 000 SEK
3 feb 18:59
22 000 SEK
3 feb 18:59
21 000 SEK
3 feb 18:56
20 000 SEK
3 feb 18:56
20 000 SEK
3 feb 18:56
18 500 SEK
3 feb 18:56
18 000 SEK
3 feb 18:56
17 500 SEK
3 feb 18:56
17 000 SEK
3 feb 18:56
17 000 SEK
3 feb 18:55
16 500 SEK
3 feb 18:55
16 000 SEK
3 feb 18:53
15 500 SEK
3 feb 18:53
15 000 SEK
3 feb 18:53
14 500 SEK
3 feb 18:53
14 000 SEK
3 feb 18:53
13 000 SEK
3 feb 18:52
12 500 SEK
3 feb 17:31
12 000 SEK
3 feb 14:37
10 000 SEK
2 feb 13:50
9 250 SEK
2 feb 12:26
8 000 SEK
2 feb 11:05
5 200 SEK
2 feb 10:39
4 000 SEK
1 feb 21:48
3 000 SEK
31 jan 20:02
2 500 SEK
31 jan 9:23
2 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23