Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustaviansk.

Bronserad. Genombrutet krön med dekor av draperade blomsterfestoner och krönande blomsterkorg, ramverk med bandfläta och pärlstav, genombruten nederdel med räfflad sköld och blomsterfestoner. Tudelat spegelglas. Märkt med Stockholms hallstämpel samt daterad 17?7. Höjd 140, bredd 50 cm.

Senare bronsering och hängöglor. Det nedre glaset senare. Förstärkt krön.

Proveniens

Klubbat pris
10 198
889
930
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
8
3 feb 17:49
10 198 SEK
12
3 feb 17:49
9 998 SEK
8
3 feb 17:49
9 800 SEK
12
3 feb 13:23
9 600 SEK
11
2 feb 7:02
8 200 SEK
9
1 feb 23:06
4 800 SEK
10
1 feb 9:35
4 600 SEK
8
31 jan 22:41
4 400 SEK
9
31 jan 22:15
4 200 SEK
10
30 jan 21:10
4 000 SEK
30 jan 19:24
3 800 SEK
9
29 jan 22:02
3 600 SEK
8
29 jan 19:40
3 400 SEK
28 jan 19:14
3 200 SEK
27 jan 12:50
3 000 SEK
27 jan 12:46
2 500 SEK
27 jan 0:43
2 288 SEK
26 jan 20:40
1 200 SEK
26 jan 19:38
1 100 SEK
26 jan 19:23
1 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71