Stolar, sengustavianska, ett par, Lindome, 1800-talets först hälft.

Axknippestol. Gråmålade. Ben ställning med h-koppling. Lös, stoppad och textilklädd sits. Sitthöjd 44, höjd 91,5 cm.

Slitage. Märken. Färgbortfall. Senare målning. Ett exemplar maskstunget. Sprickor mellan fogar.

Proveniens

Klubbat pris
2 000
190
217
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
3 feb 2024 18:34
2 000 SEK
3 feb 2024 18:34
1 500 SEK
3 feb 2024 18:33
1 000 SEK
3 feb 2024 18:33
500 SEK
2 feb 2024 17:46
300 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23