Kan inte nå servern

Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

Gucci, resväska, vintage.

Väska i micro GG-kanvas med handtag och remmar i läder. Dubbeldragkedja. En innerficka med dragkedja. Märkt på metallplakett "GUCCI MADE IN ITALY" samt numrerad. Löstagbara hjul medföljer.
45 x 63 x 24 cm.

Slitage. Märken. Hjul något torkade.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022), änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).
From the Collection of Heidi Boyce Broström (1943-2022) and Dan Axel Broström (1915-1976).

Dan Axel Broström was the third-generation ship-owner in the prestigious Broström Company group. When he took over the firm in 1949 they had 18 000 employees.
The Canadian model and geologist Heidi was Dan-Axel Broströms third wife, the couple lived at the fashionable Särö, a few miles south of Gothenburg.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
9 700
S
E
K
846
E
U
R
885
USD
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
8
A
31 jan 20:20
9 700 SEK
9
31 jan 20:20
9 500 SEK
8
A
30 jan 14:01
8 300 SEK
6
30 jan 14:01
8 100 SEK
8
A
30 jan 14:01
7 300 SEK
6
30 jan 14:01
7 100 SEK
8
29 jan 14:58
6 200 SEK
6
A
27 jan 21:11
6 000 SEK
7
27 jan 21:11
6 000 SEK
6
27 jan 20:57
5 800 SEK
5
27 jan 14:45
5 600 SEK
4
27 jan 10:22
5 400 SEK
3
27 jan 9:24
5 200 SEK
1
A
27 jan 9:24
5 000 SEK
3
27 jan 9:24
5 000 SEK
1
A
27 jan 8:18
4 800 SEK
3
27 jan 8:18
4 600 SEK
1
A
27 jan 8:17
4 200 SEK
3
27 jan 8:17
4 000 SEK
1
A
27 jan 2:11
3 200 SEK
2
27 jan 2:11
3 000 SEK
1
A
27 jan 2:11
2 700 SEK
2
27 jan 2:11
2 500 SEK
1
27 jan 0:17
2 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Jessica Löfgren
Stockholm
Jessica Löfgren
Värderare
+46 (0)727 43 08 79

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice