Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Martin Gustavsson

(Storbritannien, Född 1964)
Martin Gustavsson
(Storbritannien, Född 1964)

MARTIN GUSTAVSSON, Signerad Martin Gustavsson och daterad 2009 a tergo, olja på duk.

"Hyacinthos Blue". 69 x 61 cm.

Hyacinthos var en underskön yngling i den grekiska mytologin som precis alla blev förälskade i och ville ha. Apollon var den som vann hans hjärta och de tu blev ett. Zephyros, västanvinden, blev vanvettigt svartsjuk och blåste en kraftig vind som tog tag i den diskus som de älskande lekte med. Diskusen träffade Hyacinthos i huvudet och han dog i Apollons famn. På marken blandades Hyacinthos blod med Apollons tårar och på den platsen växte den första hyacinten upp.

Utropspris
20 000 SEK