Katharina Fritsch

(Tyskland, Född 1956)
Katharina Fritsch
(Tyskland, Född 1956)

KATHARINA FRITSCH, Skulptur i bemålad gips, stämpelsignerad.

"Gul Madonna". Utförd 1987. Höjd 30 cm.

Litet nagg vid sockel, obetydligt färgbortfall.

Proveniens

Münster Skulptur Projekte, Tyskland, 1987. Inköpt i samband med utställningen.

Den internationella skulpturutställningen i staden Münster, Tyskland, hålls vart tionde år. Hittills har det arrangerats 4 projekt; 1977, 1987, 1997 och 2007.
1987 skapade Katarina Fritsch debatt när hon ställde ut sin version av Lourdes Madonna, en 170 cm hög skulptur i knallgul plast, placerad på en gata mellan stadens katedral och en shoppinggalleria. Ett annat exemplar av Fritsches Madonna visades på Moderna Museets utställning "Skulptur efter skulptur", 11 oktober 2014 – 18 januari 2015.

Utropspris
10 000 SEK