Inta Ruka

(Lettland, Född 1958)
Inta Ruka
(Lettland, Född 1958)

INTA RUKA, gelatinsilverfotografi signerad I Ruka och numrerad 3/7 a tergo.

"Donats Studers, Balvi, Latvia", 1984. Bildyta 34 x 32 cm. Bladstorlek 38,5 x 37 cm. Ur serien "My country people".

Inta Ruka är en av Europas viktigaste dokumentärfotografer. I trettio år har hon tagit magiskt vackra porträtt av människor i Lettland.

Inta Ruka föddes i Riga 1958. Hon fick som tonåring en kamera och har sedan dess fotograferat människor i sin omgivning. Främst i sin hemby Balvi i östra Lettland. Bilderna är personliga porträtt av vanliga människor. De är alla i svartvitt och i naturligt ljus och tilltalar betraktaren på ett unikt sätt. Hon använder en Rolleiflex-kamera på stativ och medan hon inväntar det rätta ljuset samtalar hon och skapar en varm kontakt med dem hon porträtterar.

Hon fick sitt internationella genombrott som fotograf på Venedigbiennalen 1999 och har haft stora framgångar med utställningar i Storbritannien, Frankrike, Holland och Tyskland, hon finns representerad i flera internationella samlingar. Men trots framgångarna arbetar Inta Ruka fortfarande som städerska på svenska ambassaden i Riga. Filmaren Maud Nycander har gjort en svensk dokumentärfilm om Ruka och hennes konstnärskap, den hade premiär 2009 och visades på SVT 2013.

Hösten 2013 visades ett urval av Inta Rukas verk på utställningen "You and Me" på Fotografiska i Stockholm.

Utropspris
10 000 SEK