Kaare Klint

(Danmark, 1888-1954)
Kaare Klint
(Danmark, 1888-1954)

Kaare Klint, bords/vägglampa, Bergboms, Malmö 1900-talets mitt.

Mässing, handtag i lackerat trä, justerbar arm, märkt BV-1 BERGBOM. Höjd 40 cm inklusive skärm.

Slitage, senare skärm, nydragen el.

Modellen formgiven 1945 och tillverkas idag av Le Klint, Danmark med modellbeteckning 306.

Utropspris
4 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13