Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Einar Bäckströms Metallvarufabrik

(Sverige, Grundat 1918)
(Sverige, Grundat 1918)

Einar Bäckströms Metallvarufabrik, taklampa, modell "4006", Malmö 1940-tal.

Metallstomme med skiva av råglas, kant i målad papp. Mittstam med reliefdekor av mans- och kvinnofigurer. Fem ljuspunkter. Diameter 66 cm och höjd 65 cm.

Smärre nagg. Pappens yta med slitage. Ej funktionstestad.

Modellen finns avbildad i produktkatalog från 1942.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13