Arne Jones E1299

Bertil Brisborg, bordslampa, modell "31044", Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Fot och knopp i mässing, läderlindad stomme, skärm i lackerad mässing, invändigt i vitt. För två ljuspunkter. Märkt NK 31044. Höjd ca 38 cm, diameter 33 cm.

Ej funktionstestad. Senare sladd. Slitage. Anlupen mässingspatinering.

Avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1944.

Utropspris
12 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23