Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Boréns

(Sverige, Grundat 1924)
Boréns
(Sverige, Grundat 1924)

Boréns, bordslampa, modell "507", Borås, 1930-tal.

Blankt förnicklad stomme, kula och fotplatta crèmelackerade. Höjd 30,5 cm.

Smärre slitage och färgnötning, nydragen el och senare skärm.

Utropspris
3 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13