Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Bjerkås

(Sverige, Grundat 1927)
Bjerkås
(Sverige, Grundat 1927)

Bjerkås Armatur, taklampa, modell "1252", Swedish Modern, Göteborg 1940-tal.

Stomme av metall. Råglas, textil. Reliefdekor med dekor från modell 1477. För fyra ljuspunkter. Höjd ca 38, diameter 75 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Nagg.

Avbildad i katalog 1943.

Utropspris
5 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13