Kan inte nå servern

Rörstrand

(Sverige, 1726-)
Rörstrand
(Sverige, 1726-)

Servisdelar, 69 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand.

Bestående av:
7 mattallrikar, 27 cm.
5 förrättstallrikar, 23,5 cm.
5 djupa tallrikar, 24 cm.
6 djupa tallrikar, 20,5 cm.
5 assietter, 20,5 cm.
6 assietter, 17,5 cm.
7 frukostskålar, 16 cm.
3 kaffekoppar med fat, fatens diameter 14 cm.
6 tekoppar med fat, fatens diameter 17 cm.
7 buljongkoppar med fat, fatens diameter 17,5 cm.
Skål, 25,5 cm .
3 uppläggnignsfat, 31,5-36 cm.
3 ovala karotter, 24-27 cm.
3 ovala karotter, 16,5 cm.
2 såskannor, 18 cm.

Två kaffekoppar och en buljongkopp utanfat medföljer. Något slitage. Smärre fläckar.

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
9 900
S
E
K
863
E
U
R
903
USD
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
3
5 maj 14:44
9 900 SEK
6
5 maj 14:44
9 700 SEK
3
A
5 maj 14:42
9 500 SEK
6
5 maj 14:42
9 400 SEK
3
5 maj 14:40
9 200 SEK
7
A
5 maj 14:40
9 000 SEK
7
5 maj 14:39
8 950 SEK
3
A
5 maj 14:39
8 750 SEK
3
5 maj 14:39
8 550 SEK
6
5 maj 14:38
8 350 SEK
5
5 maj 13:54
8 150 SEK
1
A
5 maj 13:54
8 000 SEK
1
5 maj 13:43
7 900 SEK
5
A
5 maj 13:43
7 700 SEK
5
A
4 maj 15:23
7 300 SEK
6
4 maj 15:23
7 100 SEK
5
4 maj 15:04
6 700 SEK
3
A
4 maj 15:04
6 500 SEK
3
3 maj 22:01
6 400 SEK
4
3 maj 19:16
6 200 SEK
3
A
3 maj 19:16
6 000 SEK
4
3 maj 19:16
6 000 SEK
3
3 maj 12:57
5 700 SEK
1
A
3 maj 12:57
5 500 SEK
1
3 maj 12:14
5 300 SEK
3
2 maj 8:01
5 100 SEK
1
A
2 maj 8:01
5 000 SEK
1
A
2 maj 8:01
4 900 SEK
3
2 maj 8:01
4 700 SEK
1
27 apr 20:39
4 200 SEK
2
27 apr 19:28
4 000 SEK
1
26 apr 17:59
3 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Sofie Lundberg
Stockholm
Sofie Lundberg
Värderare
+46 (0) 73 918 04 69

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice