Stolar, 4 st, sannolikt Österrike, tidigt 1900-tal.

Böjträ, sits och rygg genombruten faner. Sitthöjd 46 cm, sitsens diameter 46 cm, totalhöjd 116-118 cm.
Bär tillverkarens brännstämpel med flygande duva och ES MTM eller ET STM.

Lagningar förstärkta med skruvar. Ett ryggstöds dekorrundel saknas. Åldersrelaterade skador.

Utropspris
150 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492