Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

Nordiska Kompaniet, satsbord, tre delar, NK-bo 1940-tal.

Betsad bok, skivorna med mosaik. Största bordets längd 58 cm, bredd 36,5 cm, höjd 53 cm.

Slitage. Smärre märken och fläckar.

Modellen visades på Nordiska Kompaniets utställning "Bo med bättre ljus", NK-bo 1948.

Formgivare

Nordiska Kompaniets verkstäder var en svensk tillverkare av möbler och belysningsarmatur till varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) mellan 1904 och 1973. Företaget hade sina fabriksfastigheter i Nyköping och var en gång stadens största industri. I verkstäderna tillverkades både specialbeställda och serietillverkade möbler. Under 1920-talet producerade NK:s verkstäder inredningar till många offentliga byggnader inklusive till Konserthuset i Stockholm och Svenska Tändsticksbolagets kontor. Från 1930-talet och framåt var offentliga inredningsuppdrag en väsentlig del av verkstädernas produktion. Arkitekten Carl Bergsten var chefsarkitekt vid verkstäderna mellan 1917 och 1921, och 1927 tillträdde Axel Einar Hjorth som chef, en post som han innehade fram till 1938

Utropspris
5 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13