Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Carl Fagerlund

(Sverige, 1915-2011)
Carl Fagerlund
(Sverige, 1915-2011)

Carl Fagerlund, bordslampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Rödtonat glas samt klarglas. För en ljuspunkt. Signerad Orrefors RD 1723. Etikettmärkt. Total höjd 53 cm.

Ej funktionstestad. Vissa märken och repor.

Formgivare

Utropspris
2 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13