C.G. Hallberg

(Sverige, Grundat 1860)
C.G. Hallberg
(Sverige, Grundat 1860)

C.G. Hallberg, bordslampa, Stockholm 1930-tal.

Klotformad. Tenn och mässing på bakelitfot. Märkt i godset. Höjd inklusive skärm ca 35,5 cm.

Ej funktionstestad. Senare sladd. Senare skärm. Smärre slitage. Märken.

Formgivare

C G Hallberg är en svensk silververkstad som som grundades av silversmeden Carl Gustaf Hallberg (1824-1888) år 1860. År 1878 togs firman över av Jean Jahnson. Jeanson kom att utveckla firman framgångsrikt och man expanderade stort. Ferdinand Boberg var en av dem som ritade föremål för Hallbergs vid 1900-talets början, andra formgivare var, för att nämna några Vera Ferngren, Gustaf Jansson, Elis Bergh, Sylvia Stave, Heinz Decker.

Utropspris
2 500 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?