Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Saara Hopea

(Finland, 1925-1984)
Saara Hopea
(Finland, 1925-1984)

Saara Hopea, dessertskålar, 5 st, modell 1344 samt Kaj Franck, skål, modell 1329 Notsjö Nuutajärvi 1950-tal.

Dessertskålarna i olikfärgat glas, diameter 11 cm, höjd 8,5 cm, modellen formgiven 1952. Skålen i grönt glas, diameter 22 cm, höjd 10,5 cm.

Enstaka obetydligt nagg på skålarna. Bubblor i glasmassan.

Formgivare

Utropspris
150 EUR