Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

Rosenthal, matservis, 77 delar, porslin, "Sanssouci"

Polykrom tryckt dekor av blommor

15 mattallrikar 25 cm
18 djupa tallrikar 25 cm
17 förrättstallrikar 22 cm
17 assietter 17 cm
2 ovala skålar 25 x 15,5 cm
2 fat 24 x 15 cm
Fat 28 x 18 cm
Fat 39 x 24 cm
Skål 24 x 24 cm
Skål 28 x 28 cm
Terrin med lock längd 35, höjd 18 cm
Såsbåt längd 26, höjd 10 cm

Smärre slitage. Enstaka obet nagg.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
4 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13