Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Satsbord, tre delar, omkring 1900.

Lackerat och svärtat trä. Kopplad svängd benställning med profilerade lyrformade sidor. Skivorna med kinesicerande figurscen. Höjd 64,5-68 cm. Skivornas mått 25 x 32,5, 26,5 x 38 och 28 x 43 cm.

Slitage. Lackbortfall.

Proveniens

Maria Vilhelmina Odelberg (1870-1941), dotter till Wilhelm Odelberg (1844-1924) och Hilma Emilia Godenius (1848-1945). Wilhelm Odelberg var en svensk industriman, jordbrukare och konservativ politiker som drev Gustavsbergs porslinsfabrik 1869 till sin död 1924. Därefter i arv.

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13