Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

Kräftservis, 12 delar, flintgods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bräm med röd kant och dekor av kräftor i relief. Stämplade Rörstrand Sweden.
11 tallrikar, diameter 24 cm.
1 serveringsskål, diameter 23,5 cm.

Smärre ytslitage.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13