Oidentifierad konstnär, akvarell på siden, Japan, 1900-talets första del.

Figurscen med musicerande och läsande sällskap i interiör med konst och utsikt mot en japansk trädgård. 58 x 85 cm, totalmått inklusive ram 74 x 101 cm.

Ej examinerad ur ram. Reva.

Proveniens

Från Bengt och Lilavati Hägers samling av indisk, sydostasiatisk, kinesisk och japansk konst.

Lilavati och professor Bengt Hägers konstsamling var kulturellt betydande och omfattande. Det är tydligt att den grundades på parets tvärkulturella erfarenheter. Lilavati var en framstående utövare av indisk dans och Bengt en av de viktigaste europeiska impresarierna i sin tid.

Bengt Häger (1916-2011), som var mångsidig och högt respekterad, arbetade outtröttligt under hela sitt liv för att främja dans som en självständig konstform och forskningsfält. Han grundade och ledde Dansmuseet i Sverige samt Dans- och Cirkushögskolan i Stockholm. Han arbetade aktivt med att arrangera internationella gästspel med världsledande danskompanier. Organiserade internationella turnéer för svenska danskompanier som Cullbergbaletten, vilken han ledde 1967-1987. Han var den första som tog Pekingoperan ut ur Kina efter revolutionen och var en god vän till den berömda Pekingoperasångaren Mai Lanfang.

Under många år var herr Häger nära vän och samarbetspartner till den berömda konstsamlaren Rolf de Maré (1888-1964), grundare av Ballets Suédois i Paris. Bengt var även engagerad i UNESCO och grundade Centre International de la Danse.

Lilavati Devi (1925-2002) kom först till Sverige som huvudartist i danskompaniet grundat av Ram Gopal (1912-2003), Indiens Nijinsky. Bengt och Lilavati gifte sig 1954. Hon blev en viktig ambassadör för indisk dans i Skandinavien. Paret kom att ingå i en krets som inkluderade några av förra seklets största internationella dansare, artister och koreografer.

To see other items Sold from this collection see Bukowskis Auction 601.

Auktionen avslutas
2 dagar 20 timmar
650
57
60
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 700 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
11 maj 7:16
650 SEK
10 maj 22:15
600 SEK
10 maj 17:58
550 SEK
10 maj 17:37
500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Placering: Västberga Allé 3. 126 30 Hägersten -T38