Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Albert Pierre René Maignan

(Frankrike, 1845-1908)
Albert Pierre René Maignan
(Frankrike, 1845-1908)

ALBERT PIERRE RENÉ MAIGNAN, olja på duk, signerad Albert Maignan och daterad 1872.

Orientalisk yngling med rovfågel. 106,5 x 80 cm.

Dukens övre halva med smärre tryckskada. Krackelyrer.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 341, "Internationella Höstauktionen", 25 november 1998, kat nr 286.
Privat samling.

Utropspris
20 000 SEK