SKEDAR 2 st, silver. Bl a Michel Pohl, Stockholm, verksam 1655-1699. Barock. Vikt ca 84 gram.

Skeden av Pohl med avsmalnande skaft med taggliknande dekor. Under skedbladet råttsvansliknande mittås. Ägarmonogram och bomärke. Den andra skeden av brännvinsmodell och sannolikt senare gjutning med fantasistämpel. Bladet delvis förgyllt. Längd ca 14-19 cm.

Slitage. Skedblad med kantnötning och slitage.

Utropspris
6 000 SEK