Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

GLASSERVIS, 81 delar, "Kent", Elis Bergh, Kosta Boda, 1900-talets mitt.

12 drink/grogglas, 12 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 11 champagnekupor, 12 selterglas, 12 starkvinsglas, 10 brännvinsglas. Höjd 8-14,5 cm.

Slitage, ett selterglas med kantnagg.

Utropspris
25 000 SEK