SORGBROSCHER, 2 st, med hårgömmor samt svart emaljdekor, förgyllt silver.

En brosch med 'in memory of'. Längd ca 2,5 cm. En brosch med 'in remembrance of'. Längd ca 3 cm. Båda med graverade inskriptioner. Storbritannien, 1830-tal. Totalvikt ca 14,2 g.

Slitage, repor. Ställvis anlöpning. En av nålarna är lite sned.

Utropspris
1 500 SEK