VÄGGPENDYL, gustaviansk, Johan Nyberg, (1787-1801) Stockholm, 1700-talets senare del.
Förgylld och bronserad. Genombruten dekor med blomstergirlander och bladverk. Krön med lagerkrans, pilbåge och andra föremål. Pendel finns. 90 x 47 cm.
Slitage. Repor och märken. Ej funktionstestad. Några lagningar. Urtavla med slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.