Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

VÄGGPENDYL, gustaviansk, Johan Nyberg, (1787-1801) Stockholm, 1700-talets senare del.

Förgylld och bronserad. Genombruten dekor med blomstergirlander och bladverk. Krön med lagerkrans, pilbåge och andra föremål. Pendel finns. 90 x 47 cm.

Slitage. Repor och märken. Ej funktionstestad. Några lagningar. Urtavla med slitage.

Utropspris
12 000 SEK