SYMPHONIUM, nyrenässans, sent 1800-tal.

Valnötsfanér. Raka sidor, glasad dörr med motiv av medaljong efter Thorvaldsen omgiven av pilastrar, nedre del med fällbar lucka och pilastrar. Bredd 83, djup 50, höjd 205 cm. 27 skivor med olika musikstycken medföljer, bla An der Schönen Blauen Donau och Cavaleria Rusticana. Nyckel finns.

Slitage, smärre fanérskador, mindre lagning, mindre dekorskada. Funktionstestad.

Utropspris
20 000 SEK