BORDSPENDYL, brännförgylld brons och älvdalsporfyr, Gustaviansk stil, omkring 1900. Pendel finns.

Med äldre urverk. Ljus urtavla med arabiska siffror. Rik dekor av bland annat krönande urna. Längd ca 23, djup ca 13, höjd ca 48 cm. Nyckel finns.

Bruks- och åldersbetingat slitage med mindre repor och märken. Nagg. Ostadig. En kolonn lagad. Glas saknas möjligen. Ej funktionstestad.

Utropspris
12 000 SEK