Förgylld och bronserad. Dekor av bland annat girlander, sol, pärlstav, Vit urtavla med arabiska siffror. Höjd ca 85, bredd ca 50cm. Medföljande bok "Urmakare i Sverige under äldre tider", Elis Sidenbladh, Stockholm, 1947.
Lösa delar. Renoverad och lagad. Ej funktionstestad. Sprickor. Skador. Delvis senare bronsering.