Hans Memling

(Tyskland, 1433-1494)
Hans Memling
(Tyskland, 1433-1494)

HANS MEMLING, efter, olja på pannå, osignerad, 1800-tal.

Efter en del i diptyken "Jungfrun med barnet och Martin van Nieuwenhove" från 1487 föreställande Martin van Nieuwenhove, medlem av en högt uppsatt familj i staden Brygge och senare borgmästare i samma stad. Van Nieuwenhove porträtteras här i en plommonfärgad doublet med böneboken i sina händer. Den lila färgen symboliserar den avbildades maktposition samt hans politiska aspiration. Under den avbildades hand skymtar en orientalisk matta, och genom fönstret ser vi också vad som kan tolkas som Van Nieuwenhoves vidsträckta ägor, båda dessa symboler för modellens rikedom. Förlagan till denna målning kan ses på Musée Memling i Brygge, Belgien. Bildens mått ca 31 x 21 cm.

Slitage. Krackelerad. Retuscheringar och senare fernissa. Oxiderad fernissa. Mindre fläckar. Smärre färgbortfall.

Proveniens

Såld på Bukowskis vårauktion 335, 1945.

Utropspris
10 000 SEK