Christian Meyer Ross

(Norge, 1843-1904)
Christian Meyer Ross
(Norge, 1843-1904)

CHRISTIAN MEYER ROSS, Olja på pannå, signerad och daterad Paris 1876.

Lutspelerskan. Pannå 46 x 35,5 cm.

Ställvis krackelerad.

Proveniens

Tidigare i Bernhard Kempes samling (1830-1908), därefter i arv.

Utropspris
20 000 SEK