KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, Lindome, sent 1700-tal.

Gråmålade, med kvadratisk stoppad rygg krönt av skuren humlekvist, svängda armlän, stoppad sits, skuren bandfläta, fleuroner, kannelerade ben.

Slitage, smärre sprickor, senare bemålning, förstärkta undertill. Klädsel med någon obetydlig fläck.

Utropspris
15 000 SEK