KONSOLBORD, sengustavianskt, 1700-talets andra hälft.

Målat i vitt och blått. Sarg med dekor av bladranka och pärlstav. Kannelerade ben med överkragningar. Längd 104,5 cm, bredd 46,5 cm, höjd 75 cm.

Slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall. Fläckar. Senare skiva.

Utropspris
6 000 SEK