KAFFEKANNA, silver, rokoko, London 1754. Vikt ca 540 gram.

Balusterform med floral dekor, graverad crestmärkning med valspråk: Non Extinguar, svängt handtag, lockknopp i form av blomsterkvist, höjd 24,5 cm.

Slitage, mindre bucklor, handtaget med sekundär rotting. Gångjärn med sekundär mutter.

Proveniens

Crest tillhör troligen Fraser of Torbreck.

Utropspris
3 000 SEK