URNA MED LOCK, opalglas, Strömbäcks glasbruk, 1800-talets första hälft.

Opalvitt opakt glas. Handmålad dekor av växt- och repslingor samt stjärnor i guld och svart. Höjd ca 35,5 cm.

Små kantnagg. Ett hörn på foten med mindre nagg.

Utropspris
4 000 SEK