SPEGEL, Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), rokoko, otydligt märkt med Stockholm hallstämpel, möjligen 1777.

Signerad NM. Bronserad. Genombrutet krön med dekor av rocaille, bladformationer och musselformation. Höjd 72 cm.

Renoverad med senare glas, bakstycke och bronsering. Slitage. Dekorbortfall.

Utropspris
6 000 SEK