Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

SKÅP, delvis barock, 1700-talets första hälft/1800-tal.

Fanerat i alrot. Kassetterade dörr- och lådpar. Svärtade lister. Invändigt med hylla. Upptill snidad dekor av tre änglaansikten. Höjd 223, längd 208, bredd 74 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat med delvis senare delar. Orangrepp. Slitage. Fanérskador. Några lister saknas.

Utropspris
25 000 SEK