TAKAMPEL, empir, 1800-talets första hälft. Höjd ca 60 cm.

Takampel i mässing och patinerad metall. Tre ljusarmar iform av rovfågel-huvuden. Diameter cirka 30 cm.

Slitage. Något skeva dekordelar. Trolig lagning. Mindre bucklor. Anlöpningar. Borrad för el.

Utropspris
7 000 SEK