Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

TAKAMPEL, empir, 1800-talets första hälft. Höjd ca 60 cm.

Takampel i mässing och patinerad metall. Tre ljusarmar iform av rovfågel-huvuden. Diameter cirka 30 cm.

Slitage. Något skeva dekordelar. Trolig lagning. Mindre bucklor. Anlöpningar. Borrad för el.

Utropspris
7 000 SEK