HJULLÅSGEVÄR, troligen Tyskland, troligen 1600-tal.

Trästock med kolvlåda samt inläggningar i ben med motiv av vildsvin, hundar, harar, hjort samt apa. Lås i stål med detaljer i mässing, dekor av dubbelörn samt hane i form av fågel. Pipa med något utsvängd mynning med dekor av blommor. Längd 102 cm.

Slitage. Spår av skadedjur. Sprickor och avslag. Renoverat, kompletterat och lagat. Delar saknas.

Utropspris
18 000 SEK