SPEGELLAMPETTER, ett par, en signerad Johan Martin Berg, Karl Johan, Göteborg, 1800-talets första hälft.

Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803-37). För två ljus. Kvicksilverfolierat glas. Förgyllda och bronserade. Oval form, ramverk med dekor av bladverk, körndekor av lyra med omslutande vinrankor. Höjd 73 cm.

Ställvis slitage. Senare förgyllning. Senare bronsering. Delvis renoverad. Sprickor. Smärre dekorbortfall. Mindre lagningar. Mindre kompletteringar.

Utropspris
20 000 SEK