Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

SPEGEL SAMT KONSOLBORD, Karl Johan, Axel Berg, Göteborg, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanerade med bronserade detaljer. Spegel med tympanonformat krön med dekor av lejonmaskaron, vingar och åskviggar. Fasettslipat glas. Höjd 172 cm. Konsolbord med svänga ben på tassfötter. Längd 77, bredd 42, höjd 74 cm.

Slitage. Senare bronsering. Delvis renoverad. Delvis senare glas.

Utropspris
6 000 SEK