SPEGEL SAMT KONSOLBORD, Karl Johan, Axel Berg, Göteborg, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanerade med bronserade detaljer. Spegel med tympanonformat krön med dekor av lejonmaskaron, vingar och åskviggar. Fasettslipat glas. Höjd 172 cm. Konsolbord med svänga ben på tassfötter. Längd 77, bredd 42, höjd 74 cm.

Slitage. Senare bronsering. Delvis renoverad. Delvis senare glas.

Utropspris
6 000 SEK